Uutiset > Uutiset > SCL esitti vuoden urheiluseuraksi Golden Spirit ry:tä

SCL esitti vuoden urheiluseuraksi Golden Spirit ry:tä

Lajiliitot ja liikunnan aluejärjestöt esittävät vuosittain omaa ehdokastaan vuoden urheiluseuraksi.

Suomen Cheerleadingliiton hallitus päätti esittää jäsenseura Golden Spirit ry:tä vuoden 2019 urheiluseuraksi.

Vuoden urheiluseuran valintateemana on tänä vuonna yhteisöllisyys ja se miten seura rakentaa yhteisöllisyyttä. Golden Spirit -seuralla on monia erilaisia yhteisöllisyyttä tukevia toimenpiteitä. Seura järjestää aktiivisesti erilaisia tapahtumia. Seura on järjestänyt tänä vuonna mm. aluekilpailut ja järjestää marraskuussa ensi kertaa järjestettävän Active Cheer Stage -tapahtuman. Lisäksi seuralla on aktiivista talkootoimintaa ja seuran toimintamallit perustuvat pitkälti vapaaehtoisuuteen. Seura otti aktiivisesti ja näkyvästi osaa myös #seurasydän-kampanjaan. Yhteisöllisyys ja yhdenvertaisuus ovat osana seuran arvopohjaa.

Vuoden 2019 urheiluseura palkitaan stipendillä urheilugaalassa 16.1.2020.