Uutiset > Yleinen > Seuratoiminnan verkkokoulutusten ilmoittautuminen avoinna

Seuratoiminnan verkkokoulutusten ilmoittautuminen avoinna

Seuratoiminnan verkkokoulutukset tulevat pilottina Suomen Cheerleadingliiton koulutustarjontaan tänä keväänä! Koulutukset ovat tarkoitettu seurojen luottamustoimisille, työntekijöille ja muille seuratoiminnasta kiinnostuneille. Yhden koulutuksen hinta on 60€/henkilö. Tsekkaa alta tarjonnassa olevat koulutukset ja ilmoittaudu mukaan linkeistä.

Hyvän seuran hallinto

Tiistai 27.4.2021 klo 17:00 – 20:00

Urheiluseuran toiminta perustuu seuran omiin sääntöihin ja yhdistyslakiin. Koulutuksessa käydään läpi hyvän seurahallinnon perusteita. Hyvä hallinto luo vahvan ja kestävän pohjan seuratoiminnalle. Tiedämme miten toimimme ja vältämme turhat riidat. Teemoina ovat mm. päätöksenteko seurassa, hallituksen jäsenen vastuut ja velvollisuudet, seuran hallinnon toiminta, jäsenyys ja maksut seurassa.
https://www.suomisport.fi/events/b7cd68de-badf-44b2-8933-a1bfbdfcfc80

Hyvä seura työnantajana

Tiistai 11.5.2021 klo 17:00 – 20:00

Seuratoiminta perustuu vapaaehtoisten työntekijöiden työpanokseen, mutta yhä useammin seurat toimivat myös työnantajina. Hyvä seura työnantajana koulutuksen tarkoituksena on perehdyttää seuran hallinnosta vastaavat työnantajarooliin. Koulutuksessa käydään läpi työsuhteen syntyminen ja siitä seuraavat työnantajavelvoitteet sekä annetaan vinkkejä työnantajana toimimiseen.

https://www.suomisport.fi/events/fed0a42f-ae3c-4b17-b237-8d48f6946f4d

Yhteisöllisyyden luominen, johtaminen ja ylläpitäminen hyvässä seurassa

Tiistai 25.5.2021 klo 17:00 – 20:00

Seuratoiminta perustuu yhdessä tekemiseen. Hyvä seura on yhteisöllinen, mutta mitä yhteisöllisyys itse asiassa on, miten se ilmenee ja miten sitä luodaan? Millainen on hyvä seurajohtaja yhteisöllisyyden kannalta? Koulutuksessa pohditaan myös yhteisöllisyyden nykypäivän haasteita ja kysymystä miten johtaa erilaisia ihmisiä. Lisäksi pohdimme, millainen rooli ja vaikutus ihmisten ja yhteisöllisyyden johtamisella on vapaaehtoistoiminnan jatkuvuuden kannalta?

https://www.suomisport.fi/events/a4e238e2-7d81-47a7-9f2a-96188b60d418