Uutiset > Yleinen > Cheerleadingin suomenmestaruudet 2022 jaettiin tänään Espoo Metro Areenalla!

Cheerleadingin suomenmestaruudet 2022 jaettiin tänään Espoo Metro Areenalla!

Espoo Metro Areenalla kilpailtiin tänään cheerleadingin suomenmestaruuksista! Suomenmestaruudet jaettiin kuudessa eri sarjassa, kolmessa aikuisten sarjassa ja kolmessa junioreiden sarjassa. SM-finaalissa kilpaili yhteensä 30 joukkuetta, jotka lunastivat kisapaikan eilisen semifinaalin perusteella. Suomenmestaruudet ratkesi tänään selvin piste-eroin.

Naisten cheersarja (Cheer Aikuiset All Girl Level 6) oli täysin helsinkiläisten joukkueiden hallitsema. Mestaruus ratkesi HAC Elitelle vähennyksettömällä ja vaikealla ohjelmalla. Joukkue onnistui parantamaan eilistä semifinaalisuoritustaan, minkä myötä voitto ratkesi tänä vuonna selkeällä 25 pisteen erolla. Viime vuoden suomenmestari Funky Team Helsinki Wild Flyers taipui tänä vuonna hopealle ja kolmas sija meni niin ikään helsinkiläiselle joukkueelle Golden Spirit Angels.

”Semifinaalissa jäi vielä parantamisen varaa, mutta tänään saimme virheet korjattua. Kilpailuohjelmaa oli ihana tehdä, kun Metro Areenan yleisö oli niin mieletön!”, hehkuttivat HAC Elite joukkueen kapteenit Tuuve Häkkinen sekä Hanna Stocklin.

Aikuisten sekacheer-sarjassa (Cheer Aikuiset Coed level 6) suomenmestariksi ylsi jälleen kerran, kahdettakymmenettätoista kertaa peräkkäin, helsinkiläinen Funky Team Helsinki Gorillaz. ”Eihän se koskaan helpolla tule – se vaatii kovaa työtä, sitoutuneita urheilijoita ja hyvää yhteishenkeä”, summaa joukkueen kapteeni Martti Äijö suomenmestaruuden ratkettua. Hopealle ylsi Golden Spirit Phoenix Helsingistä ja  pronssia saavutti helsinkiläinen HAC Xray.

Naisten cheertanssi-sarjassa (Cheertanssi Aikuiset Freestyle Pom) ennakkosuosikki Dream Team Dancers suoriutui loistavasti ja uusi jälleen suomenmestaruutensa yhdeksättä kertaa putkeen. ”Meidän joukkueessa on todella kova pysyvyys. Kun tänne tulee, niin tänne jäädään”, joukkueen kapteeni Arla Tanner kertoo menestyksen syitä.  Sarjassa SM-hopealle ylsi oululainen Northern Lights Cheerleading Ladies Dance Team ja SM-pronssi meni Helsinkiin, Golden Spirit -seuran Cyrenes-joukkueelle.

Junioreiden suomenmestaruudet pääkaupunkiseudulle!

Tyttöjen cheer-sarjassa (Cheer Juniorit All Girl Level 5)  suomenmestaruuteen ylsi helsinkiläinen HAC Junior Elite, joka onnistui kauden tärkeimpänä hetkenä ja voitti suomenmestaruuden yli kymmenen pisteen erolla.  ”Tavoitteena oli tulla SM-kisoihin voittaamaan ja hittaamaan ohjelma. Vedettiin lavalla ihan täysiä”, joukkueen urheilijat kommentoivat suorituksen jälkeen. Viime vuoden suomenmestari Spirit Shakin’ Cheerleaders Blizzard saavutti tällä kertaa SM-hopeaa ja kolmanneksi ylsi helsinkiläinen Golden Spirit Whitelighters.

Junioreiden sekacheer-sarjassa (Cheer Juniorit Coed Level 5) suomenmestaruuden nappasi helsinkiläinen Funky Team Blackbacz ehjällä suorituksella. ”Me ollaan todella ylpeitä meidän joukkueesta! Meidän joukkue on valmis tekemään töitä tavoitteiden eteen”, iloitsevat joukkueen kapteenit. Piste-ero SM-hopeaa saavuttaneeseen Golden Spirit -seuran Dragons-joukkueeseen oli lopulta yli 24 pistettä. Pronssia saavutti tamperelainen Dream Team Rockcats.

Junioreiden cheertanssi-sarjassa (Cheertanssi Juniorit Freestyle Pom) suomenmestariksi julistettiin espoolainen Funky Cheer Team Espoo FDE Juniors joukkue, joka kirkasti viime vuoden SM-pronssinsa. ”Ihan sanoinkuvailematon fiilis. Me ollaan tehty tosi kovaa työtä ja koko kauden on ollut kova luotto joukkueeseen”, joukkueen kapteenit kuvailevat tuntemuksiaan.  SM-hopeaa saavutti Helsinki Athletics Cheerleaders Junior Dance Elite ja pronssi matkasi Turkuun Turun Cheerleadingseura Smash Falcons -joukkueen mukana.

SM-tulokset

Cheer Aikuiset All Girl Level 6

 1. Helsinki Athletics Cheerleaders, Elite (Helsinki) 595,0 p
 2. Funky Team Helsinki, Wild Flyers (Helsinki) 570,0 p
 3. Golden Spirit, Angels (Helsinki) 557,5 p

Cheer Aikuiset Coed Level 6

 1. Funky Team Helsinki, Gorillaz (Helsinki) 394,0 p
 2. Golden Spirit, Phoenix (Helsinki) 338,0 p
 3. Helsinki Athletics Cheerleaders, Xray (Helsinki), 324,5 p

Cheertanssi Aikuiset Freestyle Pom

 1. Dream Team, Dancers (Tampere) 420,5 p
 2. Northern Lights Cheerleading, Ladies Dance Team (Oulu) 410,5 p
 3. Golden Spirit, Cyrenes (Helsinki) 402,0 p

Cheer Juniorit All Girl Level 5

 1. Helsinki Athletics Cheerleaders, Junior Elite (Helsinki) 579,5 p
 2. Spirit Shakin’ Cheerleaders, Blizzard (Tuusula) 568,0 p
 3. Golden Spirit, Whitelighters (Helsinki) 526,5 p

Cheer Juniorit Coed Level 5

 1. Funky Team Helsinki, Blackbackz (Helsinki) 356,5 p
 2. Golden Spirit, Dragons (Helsinki) 332,0 p
 3. Dream Team, Rockcats (Tampere) 329,5 p

Cheertanssi Juniorit Freestyle Pom

 1. Funky Cheer Team Espoo FDE, Juniors (Espoo) 383,0 p
 2.  Helsinki Athletics Cheerleaders, Junior Dance Elite (Helsinki) 366,5 p
 3.  Turun Cheerleadingseura Smash, Falcons (Turku) 366,5 p

Onnittelut tuoreille suomenmestareille!

SM-finaalin tulokset löytyvät kokonaisuudessaan täältä.

Kuvapankkiin (päivitetään)