Uutiset > Yleinen > Yhdistysten kokousten pitämiseen helpotuksia

Yhdistysten kokousten pitämiseen helpotuksia

Olympiakomitea on tiedottanut Eduskunnan hyväksymistä poikkeuksista yhdistyslakiin.

Suomen Olympiakomitea on tiedottanut 4.5.2020, että Eduskunta on hyväksynyt lain, jolla voidaan väliaikaisesti poiketa yhdistyslain määräyksistä koronapandemian leviämisen rajoittamiseksi. Laki mahdollistaa muun muassa kevätkokouksen siirtämisen 30.9.2020 asti yhdistyksen hallituksen päätöksellä. Myös etäosallistuminen kokouksiin on mahdollista yhdistyksen hallituksen päätöksellä, yhdistyksen säännöistä riippumatta. Muita muutoksia on tullut muun muassa valtakirjakäytänteisiin sekä ennakkoilmoittautumiseen.

Lue koko tiedote, katso voimaan tulleet muutokset ja löydä linkki lakiin osoitteessa:
https://www.olympiakomitea.fi/2020/05/04/yhdistysten-kokousten-pitamiseen-helpotuksia/